Määne om seo maa? Kaemi’ perrä!

 

28.04.2018 kell 11 matk Vahtsõliina kielkonnas Piusa ja Tudõrna kandis.

Algus ja lõpp Piusa külastuskeskuse juures. Kirjapanemine algab kell 10.30, matkama minnakse kell 11. Matkaraja pikkus umbes 10 kilomeetrit.
Piusa ja Tudõrna kandis näidatakse kohti, kuhu tavalised turistid ei satu. Matkal on kaks tähtsat eesmärki – näha loodust ja raudteetruupasid. Looduse osas on matkajuhiks Ain Piir, kes varemgi Piusas on huvilistele taimedest ja loomadest rääkinud. Metsa all saab õitsemas näha looduskaitsealuseid palu-karukelli, mida ei tohi korjata, küll aga võib neid pildistada.
Tudõrna kant oli enne teist ilmasõda kuulus oma raudteesillaga. Kui 1888. aastal ehitati Valga-Petseri raudtee, siis Tudõrna oja peale tehti Eesti kõige kõrgem sild. Praegu seda silda enam alles ei ole.
Väiksemaid truupe, kust saab raudtee alt läbi minna, on mitu. Kõige võimsam on Hirmutruup. Edasi minnakse teisel pool raudteed oleva Silmälätte juurde. Söögipaus tehakse ajaloolise Tuderna kõrtsi lähedal, võileib tuleb matkalistel ise kaasa võtta. Pakutakse joogipoolist.
Tagasi Piusa poole minnes näeb metsa all mitmes paigas eelmise aastatuhande keskelt pärit hauapaiku. Orava kooli noored teevad tagasiteel paar põnevat ülesannet ka.

Matka korraldaja Ene Säinast 5268734.

Matkalise meelespea
Registreerumine matkale
Matkasarja plakat

Järgmised matkad

12.05.2018 kell 11 matk Rõugõ kihelkonnas.
Hulgutakse Paganamaal vanakuradi teed pidi.

2.06.2018 kell 11 matk Põlva ja Rõugõ kihelkonna piiril.
Käiakse Võru linnas, uuritakse Piiri tänavat, kust läheb Põlva ja Rõugõ kihelkonna piir.

Toimunud matkad

Sarja 1. matk
15.10.17 kell 11 matk Räpina kihelkonnas Meenikunnos “Mõtsavele’ Palomaal”  

Matkal osales 220 inimest, nii noori kui vanu. Contra juhatas matka sisse, ka sobiv lauluviis oli tal õigel ajal ja õiges kohas varrukast võtta. Matkajuht Kaarel Tiganik ja Kalle Kannel tegid head tööd. Suure rahvahulga tõttu läks neil vaja ruuporit. Pillimees Toomas Valk, kes pea kogu aeg mängis, oli juba puhas boonus. Matka soosis suurepärane sügisilm ja korraldajad Maive Tõemäe ja Aile Vals olid teinud superhea töö. Aituma kõigile!

 

Sarja 2. matk
29.10.17 kell 11 Võromaa-Setomaa piiriretk

Matkal käis kokku 140 matkalist. Käidi 1000 aastat vanal piirialal. Otsiti vana piirikohta Lämmäkivi ja räägiti, kuidas võeti piiril vastu saatkondi. Miikses käidi Jaanikivi juures, räägiti Stalini ajal ehitatur kiriku lugu. Rajale jäi rootsiaegne piirikõneluste koht ja vana veski paik. Liiguti Piirimäel ja Miikse oja ääres.

Matka juhtisid Aare Hõrn, Arvis Kiristaja ja Kaja Tuul. Rada ja rajakaarti aitas ette valmistada Mihkel Puusepp. Aitäh kõigile ilusa matkapäeva eest!

 

Matkasarja 3. matk
11.11.17 kell 11 matk Urvaste kihelkonnas “Pokudele külla”.
Väiksest vihmast hoolimata oli matkajaid taas 140. Matkati Urvaste kiriku juurest Koigule, sealt Pokumaale, edasi Tamme-Lauri tamme juurde ja lõpuks kiriku juurde tagasi. Pokumaal tutvustasid Nele Hendrikson ja Sirje Loodus pokusid ja Pokumaad.
Matkajuhid olid Kaie Mets, Tiina Ruusmaa ja Kerli Tiks. Matka korraldas Aivar Kroonmäe, abilised olid Virve Üprus, Tiit Tõnts ja Artur Ploom. Aitäh kõigile ilusa matkapäeva eest!

 

Sarja 4. matk
2.12.2017 kell 11 matk Põlva kihelkonnas Taevaskoja ümbruses. Metsamehega metsa!
Lumi oli maha sadanud, mets oli muinasjutuline! Matkast võttis taas osa 140 inimest. Matkajuht Ülo Leitu viis meid metsavendade punkri juurde, kõneles Taevaskodadest ja metsa elust-olust. Külastasime Mammaste Tervisespordi keskust ja radasid. Vaatasime üle Jakob Hurda sünnikoha ja Himmaste koolimaja. Astusime üle Võnnu kihelkonna piiri. Tutvusime filmi “Viimne reliikvia” võttepaikadega.
Matka korraldas Meelis Maidla, matkajuht oli Ülo Leitu. Registreerumisel olid abiks Kati Maidla ja Aili Siida. Parkimist korraldasid Mart Vester ja Roman Prussinski, Hurda sünnipaigas rääkisid Sirje Vill ja Arvo Jää. Veel aitas kaasa Taima Nurm Põlva spordikoolist. Aituma kõigile korraldajaile ja osavõtjatele!

 

Sarja 5. matk
17.03.2018 kell 11 matk Karula kihelkonnas Lüllemäe kandis Lattiku Jaani radadel
Matka kangelasteks oli kaunis Karula kuppelmaastik ja selle kihekonna üks kuulsamaid poegi, EV Riigikogu liige, haridusminister 1925-27 ja välisminister 1928-31, kirikuõpetaja ja võrratu jutuvestja Jaan Lattik. Matkal nauditi kaunist maastikku ja eesti rahva fantaasiat kohanimede panekul. Räägiti Jaan Lattiku lapsepõlvest selles kandis ning külastati tema sünni- ja lapsepõlvekodu. Kuulati ka mõnda tema paljudest vahvatest juttudest.
Matkast võttis osa 140 matkalist. Korraldas Sixten Sild, lisaks temale olid matkajuhtideks veel Maret Vaher ja Ede Pähn. Abilised Merike Õun, Külli Leola, Sarmite Sild ja Ester Seim.. Aituma korraldajaile, osavõtjatele ja ilmataadile!

 

Sarja 6. matk
31.03.2018 kell 11 matk Kanepi kihelkonnas ümber kuue Kooraste järve
Matkast võttis osa 260 matkalist. Rada kulges mööda imekaunist maastikku kuue järve ümber. Liiguti Varetepalu metsa, sealt üle “Vihakanali” Kõverjärve äärde.Järve järsemal idakaldal on säilinud ribana tükike põlist, umbes paarisaja aastast männimetsa, segamini üksikute kuuskedega. Põhjakaldal on supluskoht ja ühenduskraav Mutsina järvega. Siin leiduvad ka mõned muistsed kalmed. Sealt viis tee edas Linajärve äärde. Liiguti edasi üle Pühajõe, ümber Kooraste järve kuni Uiakatsi järve äärde (vee läbipaistvuselt Eesti kolmas järv). Põigati mööda Atsike järvest ning tee viiski lehisealleed mööda alguskohta tagasi.
Korraldaja Urmas Kivirand, metsajuttu puhus Meelis Kihulane. Lindudest rääkis Peeter Raudsepp, ajaloost Kristel Kivirand. Teed keetis Marju Jalas. Aitäh kõigile korraldajatele ja osavõtjatele.

 

Sarja 7. matk
14.04.2018 Hargla kihelkonnas. Koiva kondude “viies aastaaeg”.

Matkalisi oli seekord 200. Matkati Parmu Ökoküla talgukeskuse juurest üle Mustajõe Tellingumäe vaatetorni juurde. Mustjõe 100 aastasel sillal said uudishimulikud uudistada, mismoodi tehakse hüdrometeoroloogilisi vaatlusi.
Edasi suunduti Tellingumäe torni juurde ja sealt läbi põlislaane Taheva mõisaparki endise mõisa hoonete juurde, kus visati pilk peale muinsuskaitsealusele jääkeldrile ja veetornile ja kogu sanatooriumi hoonekompleksile ning kuulati lugusid seal aset leidnud sündmustest.
2016.aasta juulitormi jälgi uurides püüti mõista looduse vägevust.
Matka korraldasid Merike Saar ja Kalev Raudsepp. Giidid olid Kalev Raudsepp, Andres Rõõmus, Monika Rogenbaum, Kalev Helemets. Tõrvavabrikust rääkis Andres Rattasepp, meteorloogiast Kaie Helemets. Tellingumäel rääkis Tõnis kask, tornivaht oli Raul Tiit. Sanatooriumi giid oli Annet Kaganovitš.
Parkimist korraldasid Raul Tiit, Karl Alex Allemann, Mattias Miller, fotosid tegid Annika Rätsep, Mari Epp Rattasepp. Lõõtsa mängis Tormi Rattasepp ja teemeistrid olid Roman Orusaar, Jandra Mölder, Inge Põder-Männiste. Transpordi ja logistikajuht oli Indrek Miller. Aitäh kõigile korraldajaile ja matkalistele!

 

 

Korraldavad:
Võro Selts VKKF
Võro Instituut
Kaitseliit Võrumaa Malev
Kaitseliit Põlva Malev
Võrumaa Spordiliit
Põlva Maakonna Spordiliit
Põlva Matkaklubi jt